Araç Yakıt Tüketim Bedeli Hesaplama

Bu konuda sürekli değişen yakıt fiyatlarına göre aracınızın km’de ne kadar yaktığını yine bir örnek ile anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle benzin ve motorin için aracınızın yol bilgisayarındaki 100 km/litre ortalama değerine bakmanız gerekiyor. Arabaların hemen hemen hepsinde yol bilgisayarı kısmında bu değer bulunuyor. Örneklendirmek gerekirse bu değerler (5-5.5-7-8.5-9) şeklide farklı değerlere sahip olacaktır.

Şehir içi kullanım ve uzun yol kullanımında bu değerler muhakkak değişecektir o yüzden kendi hesabınızıda şehir içinde km’de şu kadar yaıyorum veya uzun yoldaki km yakıt masrafım bu şeklinde yapabilirsiniz. Şehir içi ve uzun yol kullanımında bu değerler 4 hatta 5 litreye kadar değişebilirler.

2 Farklı Şekilde Hesaplayabilriz

1-Gerçek Değer

Aracınızın deposunu doldurun(fulleyin) ve doldurduğunuz km’yi yazın. Örnek olarak 110.000 km’de doldurdum. Ardından örnek olarak 5 gün kullandınız (1 gün de olur, 2 saatte olur farketmez. )ve tekrar deponuzu fulleyin ve km değerinizi not alın.  örneğin 2. tam dolumu 110.600 km’de yaptım.

İşte 2. dolumda ödediğiniz para ve km farkı size km ‘deki yakıt değerinizi vermiş olacak.

yani 600 km yol yaptınız ve 2. dolumda 1200 tl para ödediniz. tl/km =1200/600 derseniz. sizin aracınız 1 km ‘de 2 lira yakıyor olarak görünecektir.

2-Araç  yol Bilgisayarına Göre Değer

Aracınızın 100km/litre yakıt tüketiminin yol bilgisayarında örnek olarak 8 litre gösterdiğini varsayalım.

1 km yakıt tüketiminiz 8/100’den 0.08 litre yapar. O güne ait yakıt fiyatınız örnek olarak 20 lira olsun.

0.8*20 ‘den aracınızın 1 km de 1.6 TL yakmış olduğunu bulursunuz.

 

Aşağıdaki Hesap Aracını Yakıt Tüketim Bedelini Bulmak İçin Kullanabilirsiniz;

Tablodaki Yeşil Renki Değerleri Buradan (OPET) Bularak Ve Tablo Üzerinden Değiştirerek Güncel Yakıt Tüketim Bedelinizi Bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir