İnternetinizi Elektrik Üzerinden Taşıyın ! Powerline Adaptör Nedir ?

Bu yazımda powerline adaptörün ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve kimler için daha gerekli olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Evinizde muhakkak ethernet kablosu ile çalıştırmak isteyeceğiniz fakat modeme uzak olduğu için ortalıktan kabloları geçirmek istemediğiniz cihazlarınız vardır (TV, Konsol, Masaüstü PC) . Powerline adaptör böyle durumlarda kablo kalabalığına yer vermeden ihtiyacınızı karşılıyor. Ürün resimde görüldüğü gibi iki adet şeklinde satılıyor.

Peki Sistem nasıl çalışıyor ?

Kısacası powerline adaptöre internetinizi evin elektrik hattı üzerinden taşımaya yarayan bir aparat diyebiliriz. Satın aldığınız powerline adaptörünüzün bir tanesini modeminize yakın bir prize takıp alttan ethernet kablosu ile modeme bağlıyorsunuz. Ürünün ikincisini de kullanmak istediğiniz odadaki Ethernet ile bağlamanmak istediğiniz cihaza yakın bir prize takıp altındaki ethernet girişinden cihazınıza bağlıyorsunuz.

Genelde 3’lü priz, yani prize bağlanan çoklamalı prize ile bağlamayı önermiyorlar ama ben uzun süredir kullanmama rağmen bir problem yaşamadım. Wi-fi ile yaklaşık 15-16 bmps internet aldığım cihazımda bu kablo ile neredeyse 40 mbps hız alabiliyorum. Ayrıca ping çok düştü diyebilirim. Kopmalar olmuyor mu ? Tabiki oluyor fakat ayda yılda bir denecek kadar az bu kopmalar. Ürünü prize taktığınızda prizinizin kullanım dışı kalmasını istemiyor iseniz şu tip modeller artık daha güzel. Prize ayrıca birşey takmak istediğinizde priziniz kullanım dışı kalmamış oluyor.

Tabiki daha gelişmiş aynı zamanda wi-fi menzil genişletici olarak kullanılan modelleri de mevcut. Yani hem ethernet ile cihazınıza bağlamış oluyorsunuz hem de diğer elektronik cihazlarınızı da wi-fi genişleticiye bağlayabiliyorsunuz.

https://amz.run/5rSr  Örneğin linkteki ürün iki ihtiyacınızı birden karşılamış oluyor.

Sanıldığı gibi çok über teknolojik aletler olmadığı için sahibinden, dolap, letgo gibi uygulamalardan ikinci ellerini de tercih edebilirsiniz. Kolay kolay bozulacak cihazlar değiller.

ÖNEMLİ NOT***

Eğer dubleks veya tripleks bir evde oturuyorsanız ve evinizin her iki  katında ayrıca bir sigorta var ise, yani evinizde dolaşan elektrik hattı farklı sigorta kutularına bağlanıyor ise bu cihazın çaışma ihtimali düşüktür. Sistem aynı hat içerisindeki elektrik yoluyla interneti dağıtabiliyor çünkü. Normal apartman daireleri ve tek kat müstakil yapılarınız için muhtemelen bir sorun oluşmayacaktır fakat yeni yapılmış dubleks veya tripleks yapınızda katlarınızda farklı sigortalarınız var ise ürünün çalışmama ihtimali vardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir