Amazon Kindle Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

 

Amazon Kindle Nedir ?

Amazon Kindle, Amazon Firmasının bizler için ürettiği e-mürekkep teknolojisine sahip bir e-kitap okuyucudur.  Üyeliğiniz ile giriş yaptıkran sonra amazon.com üzerinden aldığınız veya internetten elde ettiğiniz kitapları wi-fi aracılığı ile cihazınıza gönderebiliyorsunuz. Tabi isterseniz pratik olarak kablo ile de atabilirsiniz, fakat wi-fi gerçekten daha pratik 🙂 .   Bu arada E-Kitap formatları e-pub, mobi ve tabiki pdf.  Kindle’a kitap atıp okumak istiyor iseniz mobi formatında kitap atmalısınız.  E-Kitapları nereden alacağınız ve bulacağınız konusunda bilgi vermiyorum. Google sağolsun herşeyi çözüveriyor. Ben kılıfı ve çantası ile birlikte 1 sene önce 550 liraya 2. el olarak almıştım. 2022 Temmuz itibarıyla en düşük sıfır ürün fiyatı 2400 TL. Temiz ikinci el alacak arkadaşların aldıktan sonra yapması gerekenleri de yazacağım.

Ben Kindle Paperwhite 2 modelini kullanıyorum.  Özellikleri şu şekilde;

-Wifi özelliği mevcut.

-Gece kitap okumak istiyorsanız aydınlatması mevcut. (çok büyük rahatlık.)

-Şarjı çok uzun gidiyor. Durmadan şarj peşinde koşmak zorunda değilsiniz.

-Pixel yoğunluğu gerçekten çok güzel. Aarkadaşımda paperwhite 4 modeli var. Benimkisi ile arasında pek bir fark yok.

-4 GB Dahili Hafızası var. (Kıyamete Kadar Yeter.)

-Cihazın şarj kablosu “micro usb” yani öyle spesifik birşey değil. Tabi yeni modellerde değişmiş olabilir bilmiyorum. Belki Type C koymuş olabilirler.

 

Kindle Paperwhite Aldım Ne Yapmalıyım ?

-İlk olarak eğer cihazı ikinci el aldıysanız size satan kişi hesabından çıkış yapmadıysa ” deregister ” yapmalısınız. Nasıl yapacağız ? Cihazınızın Ana ekranındaki settings kısmına gelin. All settings kısmına gelin. Daha sonra “your account” ve ardından Deregister Device diyin. Böylelikle eski amazon kullanıcısı cihazdan çıkış yapmış olacak. Ardından register device diyerek kendi amazon üyeliğinize ait mail ve şifreniz ile cihazınıza giriş yapabilirsiniz. Aynı şey tabiki cihazını sıfır alan kullanıcılar için de geçerli..

 

Kindle Cihazıma Nasıl Kitap Atacağım ?

Bunun için 3 farklı yöntem var. Fakat öncelikle atmanız gereken kitap çeşidini bilmenizde fayda var.

Amazon kinle mobi ve pdf formatında kitapları size okutur. Peki elimde epub var ne yapmalıyım ?

Google’a girip epub to mobi online converter yazarsanız size birçok site sunacak.  Örneğin sitelerden biri https://cloudconvert.com/epub-to-mobi Çevirdikten sonra cihazınıza atabilirsiniz. Pdf dökümanları mobi formatına dönüştürmeye boşu boşuna çalışmayın. Cihazınız zaten pdf destekliyor.

 

1-Calibre programı ile cihaza kitap göndermek.

 

 

2- Wi-fi  ( Mail Yolu İle..) ile cihaza kitap göndermek. (en sevdiğim.)

Burada sahip olanız gereken bilgi şu şekilde

Cihazınızda Settings-All settings-Your account Kısmına gelin. En altta Sen to Kindle Email yazan yerin en altında saçma sapan bir mail adresi yer alıyor.

ADINIZSOYADINIZ_SBDJAHDS@KINDLE.COM şekilde. İşte bu mail adresine elinizdeki mobi veya pdf formatındaki kitabı gönderdiğinizde ve ardından cihazınızın setting kısmındaki “Sync Your Kindle” kısmına bastığınızda kitabınız wi-fi üzerinden otomatik olarak cihazınıza geliyor.

Ayrıca bir bilgi olarak ben cihazımı genelde uçak modunda kullanırım. Mail attıktan sonra sync olması için wi-fi açarım.

*** ÖNEMLİ

-Cihazınıza kitapları gönderdiğiniz mail adresinin amazon tarafından yetkilendirilmiş mail adresi olması gerekiyor. Amazon giriş hesabınızın mail adresi otomatik olarak yetkilendirilmiş oluyor. Fakat isterseniz farklı mail adreslerini amazon.com üzerinden yetkilendirerek farklı mail adreslerinden de kitap atabilirsiniz.

-Kindle ile amazon üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerin hepsi amazon.com üzerinden olur.   amazon.com.tr ‘de henüz kindle satışı yoktur ve cihazınızı görüntüleyemezsiniz.

 

3-Kablo ile kitap göndermek. (En ilkeli.)

Bu kısmı anlatmayı kindle kullanıcısına hakaret olarak algılıyorum.

 

Cihazımda Reklam Var Nasıl Engelleyeceğim ?

Kindle cihazınızda reklam varsa ve yok etmek istiyor iseniz,

amazon.com adresine girip müşteri hizmetlerine bağlanın ve ingilizce olarak türkiyede yaşadığınızı fakat reklamların ingilizce olduğunu ve size zaten bir yararı olmadığını söyleyin. Çok anlayışlılar, max 1 saat içinde cihazınıza gelen reklamlar silinmiş olacak. İşte bu kadar basit.

 

***Ek bilgi olarak cihazınızı ve içindeki kitapları görüntülemek için amazon.com adresine gidin. Sağdaki açılır menüden Content & Devices Bölümüne gelin. Devices kısmını seçin. Cihazınızın orada görünmesi gerekiyor. İçindeki kitap silme ve düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir